Pałac Kotulińskich | Hotel w Pałacu Bielsko-Biała | Hotel Pszczyna

KONFERENCJE

PRZYJĘCIA WESELNE

Historia Pałacu do 1939 r.

palac

Historia rodu Kottulinskych sięga na Śląsku XIV wieku. Ród Kottulinskych dzielił się na trzy gałęzie: Kot(t)ulin, Jeltsch i Friedberg. W Czechowicach osiedlili się przedstawiciele linii z Kotulina. Przedstawicielem tej linii był urodzony w 1620 roku Fryderyk Aleksander, nabywca Czechowic. Na dziedzica wszystkich dóbr wyznaczył swojego jedynego syna Jana Fryderyka. Po 1688 roku Jan Fryderyk wyzbył się dóbr na Śląsku, a majątek czechowicki odstąpił swojemu kuzynowi Franciszkowi Karolowi. Franciszek Karol Kottulinsky był jednym z najznakomitszych przedstawicieli rodu. Jego zasługi przyczyniły się do dzisiejszego kształtu Czechowic. W 1706 roku kupił od Joachima Marklowskiego część wsi Komorowice za 5500 złotych. Przyczynił się także do wybudowania istniejącego do dziś kościoła św. Katarzyny, do którego budowy podarował drewno i żelazo. Pałac Kotulińskich powstał za czasów tegoż hrabiego, prawdopodobnie w latach trzydziestych XVIII wieku. Franciszek Karol Kottulinsky zmarł w roku 1748.
W 1765 roku hrabia Andrzej Renard, urodzony 21.01. 1721 roku za 62000 guldenów reńskich kupił majątek czechowicki od Franciszka Karola II Kottulinskyego. Rodzina Renardów wywodziła się z patrycjatu gdańskiego. W dwa lata po zakupieniu majątku hrabia przyczynił się do zbudowania nowej murowanej plebanii. Andrzej Renard był dobrym gospodarzem, który uczynił z Czechowic rozwiniętą i przynoszącą dochody posiadłość. Renardowie w XVIII wieku upiększyli pałac i jego otoczenie. Założyli ogród kwiatowy i sad owocowy, co uchodziło za kosztowną i modną nowość. W niedalekim sąsiedztwie powstała hodowla bażantów, po której do dziś pozostał zagajnik zwany „bażańcem”. Do dnia dzisiejszego istnieją wtedy założone aleje lipowe wiodące od pałacu do kościoła.
Późnobarokowy park położony tuż przy Pałacu Kotulińskich, został zaprojektowany na planie prostokąta. Znajduje się w rejestrze założeń ogrodowych w Polsce. W parku można podziwiać kilka okazałych drzewostanów:  dwa wiązy szypułkowe, buk pospolity, dąb szypułkowy, grab pospolity i klon polny. Od frontu pałacu wysadzono lipy drobnolistne. W parku dzięki sąsiedztwu zbiorowisk leśnych (Bażaniec), cieków wodnych i stawów występuje wiele chronionych gatunków zwierząt i ptaków. W wyniku kilkuletnich prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych Zespół Pałacowo-Parkowy „Pałac Kotulińskich” stał się  najcenniejszym obiektem architektoniczno-przyrodniczym Czechowic-Dziedzic. Rezydencja stała się prawdziwą perełką architektoniczną, a park przypomina ten sprzed blisko trzech wieków.

Rezerwuj online

POLPLAST W.Zych SPÓŁKA Z O.O.
SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA
W LIKWIDACJI
w upadłości likwidacyjnej
oddział  w Czechowicach-Dziedzicach.
43-502 Czechowice-Dziedzice ul. Zamkowa 2

Syndyk masy upadłości Danuta Wieczorek

Syndyk Danuta Wieczorek, tel: 604 812 414

sydnyk.dw@gmail.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij